Akademia Zdrowego Przedszkolaka

Akademia Zdrowego Przedszkolaka

to projekt społeczno – edukacyjny którego nadrzędnym celem jest propagowanie zdrowego trybu życia.

W związku z narastającym problemem otyłości u dzieci, o którym mówi się coraz głośniej, organizatorzy postanowili podzielić się z placówkami przedszkolnymi swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie zasad prawidłowego żywienia, profilaktyki zdrowia, bezpieczeństwa, higieny, rozwoju emocjonalnego. aktywnego wypoczynku oraz umiejętności budowania trwałych i pozytywnych relacji w rodzinie.

Przedszkola realizujące program mają możliwość otrzymywania scenariuszy oraz materiałów dydaktycznych do przeprowadzenia warsztatów z dziećmi. Mogą również zdobywać Certyfikaty AZP, uczestniczyć w warsztatach i konkursach z możliwością otrzymania atrakcyjnych nagród.

Partnerami popierającymi nasze działania są m.in.: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Matki i Dziecka, SGGW, Polskie Towarzystwo Dietetyki, Agencja Rynku Rolnego, Straż Pożarna, WOPR, Miasto Stołeczne Warszawa i wiele innych.

Nasze przedszkole wzięło udział w trzech AKCJACH i konkursach plastycznych zorganizowanych przez Akademię Zdrowego Przedszkolaka w roku szkolnym 2015/2016, za które otrzymaliśmy kolejno CERTYFIKATY:

1. Z Janem Brzechwą o zdrowiu

2. Z Marią Konopnicką w świecie emocji

3. O aktywności z Wandą Chotomską

Akademia Zdrowego Przedszkolaka – relacja I

W ramach realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Akademia Zdrowego Przedszkolaka” nasze przedszkole przystąpiło do XVI Akcji „Z Janem Brzechwą o zdrowiu” i przeprowadziło naszym wychowankom szereg zajęć wychowawczo-dydaktycznych w tym zakresie.

Przedszkolaki w czasie zorganizowanego spotkania z panią intendentką i dietetyczką poznały sekrety zasad zdrowego odżywiania oraz przeciwdziałania chorobom i zjawisku otyłości.

Dzieci nie tylko miały możliwość poznania wartości odżywczych warzyw i owoców ale także gromadziły je w kąciku przyrodniczym i samodzielnie przygotowały sałatki owocowe, jarzynowe i kompoty, soki…

W ramach realizacji XVI Akcji odbyło się również w naszym przedszkolu spotkanie z panią stomatolog, która uwrażliwiła dzieci na konieczność dbania o higienę jamy ustnej i zwróciła uwagę na ważne aspekty dbania o zdrowy i piękny uśmiech. Przedszkolaki systematycznie szczotkowały ząbki i wzięły także udział w konkursie plastycznym „Jak dbać o ząbki – o czym nie można zapomnieć aby były one zdrowe? – dobre rady smoka Jordana”.

Udział w XVI Akcji „Z Janem Brzechwą o zdrowiu” przyniósł nam wiele radości, satysfakcji i korzyści.

Akademia Zdrowego Przedszkolaka – relacja II

Biorąc udział w XVII Akcji Akademii Zdrowego Przedszkolaka pod hasłem „Z Marią Konopnicką w świecie emocji” w naszym przedszkolu odbyło się kilka ciekawych
i atrakcyjnych zajęć.

W tej Akcji zajęcia odbywały się w ramach trzech bloków tematycznych:

1. W świecie uczuć i emocji, czyli uczymy się rozpoznawać i wyrażać emocje we właściwy sposób; dostrzegamy zmienność emocji.
  2. Wiemy co jest zdrowe, a co nie - uczymy się układać wzorcowy jadłospis; rozróżniamy zdrowe i niezdrowe produkty.
  3. Wiemy, że śniadanie to ważne danie; udowadniamy, że wcale nie musi być ono nudne.

Krasnal Podziomek zabrał przedszkolaków w świat uczuć i emocji. Dzieci rozpoznawały je i nazywały, odczuwały i wyrażały gestem, mimiką, zabawami przy tablicy.

W zimowej Akcji nie zabrakło też ważnych treści na temat zdrowego odżywiania. Dużo miejsca poświęcono zasadom właściwego żywienia. Dzieci poznały piramidę żywienia i samodzielnie układały jadłospisy, rozpoznawały i klasyfikowały produkty spożywcze na zdrowe i niezdrowe, dowiedziały się co to są witaminy. Zachęcano do zjadania wartościowego śniadanka i urozmaicano je o świeże warzywa i owoce.

Cieszymy się, że mieliśmy okazję wziąć udział w zimowej Akcji  Akademii  Zdrowego Przedszkolaka.

Akademia Zdrowego Przedszkolaka – relacja III

Realizując wiosenno-letnią XVIII Akcję „O aktywności z  Wandą Chotomską” w przedszkolu zorganizowano szereg ciekawych i atrakcyjnych zajęć wychowawczo-dydaktycznych.

Akcja obejmowała trzy bloki tematyczne, w których poruszono tematykę szeroko rozumianego zdrowia.

Uwrażliwiając dzieci na piękno otaczającej i budzącej się do życia przyrody – przedszkolaki nie tylko podczas różnorodnych zajęć w sali poznawały elementy natury, ale także niemalże codziennie spacerowały i obserwowały zmiany zachodzące w świecie roślin i zwierząt. Rozwiązywały zagadki, rysowały, malowały, wycinały, przeliczały… w słowach wierszy i piosenek oraz w tańcu odzwierciedlały piękno środowiska naturalnego.

Promując aktywne formy zabawy i wypoczynku – przedszkolaki miały między innymi okazję do rozwijania swojej twórczej wyobraźni poprzez ruch, muzykę i taniec. Zorganizowano i zaproszono kochanych rodziców do udziału w rodzinnych zabawach na świeżym powietrzu. Taka forma aktywności wszystkim przypadła do gustu.

Kształtując postawy i zachowania prozdrowotne – przedszkolakom zorganizowano dzień pod hasłem „Wszystko o zdrowiu” podczas którego odbyło się spotkanie z lekarzem pediatrą i pielęgniarką, przedstawienie p.t. „O kwiatach i Agatce niejadce” , zabawy pod tytułem „Przedszkolak dba o zdrowie” , quiz wiedzy „Wiem wszystko o zdrowiu” oraz wspólnie z rodzicami wykonywano zdrowe przysmaki.

Udział w XVIII Akcji przyniósł nie tylko dzieciom wiele radości, satysfakcji i korzyści. Miłe wspomnienia i nawyki zdrowotne wyniosły z zajęć i przedszkolaki i zaproszeni goście.